Kанал RSS

‘Блог’ Kategoria

 1. Отворене небо

  0

  Січень 17, 2021 від Галина Пагутяк

    Поки ви, шановні, чубитеся через  проблему – купатися чи не купатися в ополонці на Йордан, я знову дістаю з полиці свої виписки з Літопису Бойківщини. Отже, карачун вже з’!ли на Новий рік. І жінки не прядуть від Різдва до Йордану, аби яструб  не ловив курей. Навечеря Йордану – то Другий Святий вечір. Чомусь у нас в селі кажуть Щедрий вечір. Бойки з села Тернова Вижня на Турківщині  зранку кажуть дітям сипати овес через рукав у обруч, покладений на долівку, щоб кури неслися. Дівчата і хлопці ліплять хрестики з тіста і чіпляють їх на всі двері і стіни. На Йордан Читати більше »


 2. Книжкові джунглі-2020

  2

  Січень 10, 2021 від Галина Пагутяк

    У джунглях свої закони, зі своїми хижаками і своїми мауглі, пастками і блудом. Твм сильні пожирають слабких, там можна підчепити лихоманку. Тому йти туди треба  озброєним і зосередженим. Те саме стосується наших книжкових джунглів. В мене язик не повернеться назвати цього року їх українськими, бо 90 відсотків того, що заповнило сьогоріч книжкові полиці в Україні, як приватні, так громадські, є перекладами пустих книжок, або перекладами третьосортної комерційної прози. Власне українська література опинилась у статусі українського класу в російській чи англійській школі в зросійщеному місті. Карантин позбавив нас змоги потримати книгу в руках, понюхати, почитати сторінку, а тоді вже вирішити, Читати більше »


 3. Карачун

  0

  Січень 3, 2021 від Галина Пагутяк

    Цього ви не знайдете в Інтернеті – старовинний бойківський обряд, який, може, й десь лишився у найдальших гірських селах, або й ні. Я дізналась про нього з Літопису Бойківщини. Отже, в навечір’я Різдва газдиня вставала і пекла чотири паляниці і карачун, великий житній хліб, звісно, круглий. Всередину карачуна потім вкладалося по ложці кожної страви: кутя, борщ, киселиця, капуста, пироги, біб, гриби, оселедець, голубці з тертої  бараболі,пастернак, узвар, а те місце обтикалося довкола зубцями часнику. Цього дня карачун не чіпали. До речі, вечеря починалася з оселедця, а закінчувалась кутею. Вранці  господар брав карачун і йшов з ним до криниці, набирав Читати більше »


 4. Право на приватність

  2

  Грудень 31, 2020 від Галина Пагутяк

    Останній у цьому році  допис буде про незахищеність. Це як ковід – ніколи не знаєш, з якого боку він на тебе нападе і наскільки сильно вдарить. Публічних чи менш-більш відомих людей   атакують журналісти, які вважають, що  ті не мають права на приватність, що вони його втратили. Хоча кожна людина, навіть найгірший мерзотник, не може втратити цього права, бо це аморально. За винятком тих випадків, коли вони мають від того зиск, тобто піаряться й займаються інтелектуальним ексгібіціонізмом. Коли порушення приватного простору тиражується і кожен отримує до ступ до твоєї кухні, до кімнати твоїх дітей, до твого майнового стану, навіть до Читати більше »


 5. Жінка в літературі

  1

  Грудень 27, 2020 від Галина Пагутяк

    Якось я сильно не переймалася ніколи гендерною нерівністю, не хотіла витрачати на це час.І в житті давала собі з цим раду як уміла. Мене колись випитувала одна молода американка, яка отримала грант,про жінок-письменниць в Україні, про домашнє насильство, і я їй відповіла, що у нас з цим як і всюди. Тінь нерівності буде супроводжувати тебе усе життя і ти звикнеш до цього, бо це лише тінь і якщо вона  раптом набуде реальних обрисів, то на неї нападе армія амазонок-феміністок. Що я можу сказати загалом, підсумовуючи багатолітній досвід в літературі? Що українські письменниці, ті, які сильні на публіці, вдома не Читати більше »


 6. Наскільки укрсучліт є українським?

  1

  Грудень 20, 2020 від Галина Пагутяк

    Укрсучліт – це вторинне і маргінальне явище, чтиво для людей з невибагливим художнім смаком, які не вміють розвиватись і думати. Виробники його в більшості, агресивні й самовпевнені,  звикли  мірятись накладами і преміями, а не змагатись у майстерності. Вони просто борються за місце під сонцем, і є абсолютно тотожними своїм читачам, тільки по той бік прилавка Навіть, якщо кажуть, що  заграють з публікою. Тоді вони ще й брешуть, а брехати – гріх. Таке явище існує зараз .у кожній літературі. Тільки  в Україні трудівники укрсучліту вірять, що стануть класиками. Хіба що світ перевернеться догори дригом. Забронзовілі монстри соцреалізму,що, принаймні, мали пристойних Читати більше »


 7. Цуцика обидили

  1

  Грудень 6, 2020 від Галина Пагутяк

  Письменника, який воював у добробаті, номіновано на Шевченківську премію 2020 року. Він пройшов відбір,його не відсіяли. Лишилося чекати результату І тут як з грім з ясного неба з’являється обурений колективний лист, ініціатором якого є особа дуже високого духовного сану,а підписантами – колишній мер Києва, вдова радянського письменника,лауреата всіх премій,доктори і кандидати наук,діаспоряни і т.д. Причина – письменник, якого вони підтримували, не увійшов до довгого списку, а Віталій Запека , автор «Цуцика» увійшов. Чомусь цей письменник, який тримається осторонь тусівок,не належить до жодного кола  суч літу,  не має зв’язків з бомондом і номенклатурою, і на якого,окрім нашого одвічного  ворога,ніхто не має Читати більше »


 8. Цинічні поради літераторам-початківцям

  0

  Листопад 20, 2020 від Галина Пагутяк

      Ви хочете стати письменником? А яка у вас мотивація? .Мотивація буває різна.1) це – легко, якщо вмієте скласти пару речень докупи. На художника чи музиканта треба вчитися дуже довго,щоб отримати основу і дуже багато працювати. На письменника –нє. Якісь там курси впродовж місяця-двох,і вистачить з вас.2)  досягнути успіху, тобто проводити презентації,роздавати автографи і давати інтерв’ю,отримати  Нобеля. Що ви гірші за інших? 3) заробити грошей,хоча в Україні це нереально,хіба що писатимете як Дарія Донцова по книжці  щомісяця в перерві між презентаціями. Про що писати,коли життєвого досвіду нуль? Про себе коханих. Як ви їсте, спите, з ким спите,випиваєте, з повною Читати більше »


 9. 0

  Листопад 20, 2020 від Галина Пагутяк

    Цинічні поради літераторам-початківцям Ви хочете стати письменником? А яка у вас мотивація? .Мотивація буває різна.1) це – легко, якщо вмієте скласти пару речень докупи. На художника чи музиканта треба вчитися дуже довго,щоб отримати основу і дуже багато працювати. На письменника –нє. Якісь там курси впродовж місяця-двох,і вистачить з вас.2)  досягнути успіху, тобто проводити презентації,роздавати автографи і давати інтерв’ю,отримати  Нобеля. Що ви гірші за інших? 3) заробити грошей,хоча в Україні це нереально,хіба що писатимете як Дарія Донцова по книжці  щомісяця, в перерві між презентаціями. Про що писати,коли життєвого досвіду нуль? Про себе коханих. Як ви їсте, спите, з ким спите,випиваєте, Читати більше »


 10. Цинічні поради читачам сучліту

  0

  Листопад 14, 2020 від Галина Пагутяк

      Серед усього книжкового  розмаїття щойно спечених літературних тістечок важко орієнтуватись самому. Звернення на кшталт  « людоньки, порадьте» тут не надто доречні,бо в людей дуже різні смаки, часом навіть вульгарні. Хочете стати знавцем сучасної літератури – начитуйте все  підряд і до останньої сторінки. Для початку корисно освоїти хоча б кілька авторів,можна в алфавітному порядку – від А до Я. Як правило,в книгарнях є полички,де все  посортовано. Просто читайте, якщо у вас навіть немає автографа і ви ніколи не бачили живого автора. До кінця. Може бути важко, але в майбутньому гроші з гаманця не підуть на казна-що, а книжка не Читати більше »