Нотатки після Форуму
6Вересень 22, 2019 від Галина Пагутяк
1.Не забути визутися
Влітку я вийшла з лісу і ступила на польову дорогу,м’яку і теплу.Раптом подумала, що можна йти босоніж,як у дитинстві. Як тільки торкнулася землі, то відчула себе ланкою, яка зв’язує небо і землю.
Я так і не навчилася ходити по гострій стерні чи кострубатій ріні,щоб не відчувати болю Зліва від брами лопотіла під дощем благенька церата намету Василя Габора з його «Приватною колекцією». Наметів було мало. Людей теж. Видавцям різко збільшили плату за оренду, а у відвідувачів бракувало грошей на книжки, які теж подорожчали. Чомусь про це ніхто не пише,але Форум видавців у Львові себе вбиває сам себе непомірною жадібністю організаторів. Чомусь на Книжкових толоках знаходяться спонсори і учасників приймають власним коштом. Дія голки, на яку підсадили українське суспільство 26 років тому, слабшає. Ліпше бути скромним книгоношею і їздити по містах України,ніж платити грубі гроші за місце та інші конче потрібні речі. Вся ця помпа зі свинями на сцені Оперного театру, культами осіб, ламанням парканів і вишиванками для запрошених іноземних письменників – дешева імітація культури того світу, куди нам милостиво дозволено їздити без візи. Поки що.
Висока полиця
В сучасній українській культурі немає поняття «високої полиці», і на Форумі -теж. Тут тобі «Приватна колекція», там «Апріорі», там десь в-во Жупанського, а поміж ним скирти гною у вигляді псевдонаукової літератури, клонованих бестселерів, дилетантського укрсучліту,книжок для дітей про лайно. Той хаос діє як кислота на мармур і певно, що вигідний великим гравцям видавничого бізнесу. Бо держава підтримує комерційних монстрів, замовляючи у них не мармур,а кислоту дилетантства, космополітизму,літературну наркоту, які роз’їдають українську ідентичність,готуючи до грандіозного розпродажу України. Привчаючи до формули;”Свій від свого по чуже”.
Я бачила людей, які прямували до потрібних стендів, не зупиняючись, доки не знаходили те, за чим прийшли. Ціни викликали у них легкий параліч. Таких цін нема навіть у Польщі. Втім, польським колегам теж було не по кишені заплатити за місце у Львові. Перший дзвінок продзвенів. Я придбала аж 5 книжок, і всі з високої полиці, стоячи босоніж на траві перед ними.
Популярні письменники
Популярні письменники схожі на породистих собак. Їх розчісують, обрізають хвости,дресирують і тягають по виставках задля медалей. Вкладають у це великі гроші. Їх розплідники – великі комерційні видавництва. На них милуються, роблять з ними селфі, купують їх книги задля автографів. І наче мавпи повторюють чужі слова з чужих думок. Але насправді вони люблять вірного блохастого Бровка, який і захистить, і зігріє, і гавкне, коли треба..
Спілкування
Я не вірю балачкам на публіку, круглим столам,дискусіям, бо вони нічого не змінюють, лише викликають почуття,що з тебе якісь розумники роблять дурня.
Справжнє спілкування – зустрітись випадково з гарною людиною і хвильку поговорити про книжки чи життя. Цього нам буде не вистачати. Не конче при цьому робити веселу міну: світ-бо котиться в прірву.
Надія
На зміну скандально-гламурному поколінню тусівочників, виплеканих на письменницьких віллах, грантах і преміях з Європи, приходять брутальні хлопці й зухвалі дівчата, які може й кострубато пишуть,зате щиро, і вміють їздити на байках і стріляти. Їм не загрожує епідемія політкоректності й вони не претендують на Нобеля навіть у снах. І навіть на Коронацію. Вони втримають врешті нам Україну в Україні. Згадаєте колись мої слова. Епоха фарисейства і показухи закінчується. Епоха проплачених рейтингів, продажних еrспертів і критиків.
Kategoria Блог | Теги:
Була на львівському форумі один раз, кілька років тому. Нецікаво. Якесь море графоманства. Самі пишуть, самі “презентують” і самі з себе вмлівають від захоплення. Шкода, що великі гроші вкладають у такий пшик.
Давно не ходжу на заробітчанські форуми,-повне розчарування(((-краще зайти в книгарню і знайти що цікавить за притомну ціну.
Хіба незадоволена “завжди і всім”? Ось минулого тижня пані Галина разом з небайдужими людьми робили гарну справу – вони прибирали у зниклому після війни селі Соколівка, на галявинах і біля покинутого костелу. І мала від цього задоволення і добрі враження. А в цих нотатках чесне, справедливе, критичне бачення так званого Форуму. А хтось хоче гламуру?
Пані Галина завжди всім незадоволена… Подаю фрагмент…
«ПОДЯКУ СКЛАДАЙТЕ ЗА ВСЕ, БО ТАКА БОЖА ВОЛЯ…»*
День вдячності / За редакцією Лариси Івшиної. – Видання перше. К.: ТОВ «Українська прес-група», 2019. – 568 с.
Треба докладати всіх зусиль, щоб наша вдячність була якомога більшою.
Сенека, «Моральні листи до Луцілія», лист LXXXI
…
______________________________
*Перше послання ап. Павла до солунян 5:18а.
_______________________________________
*Перше послання ап. Павла до солунян 5:18а.