Kанал RSS

Ієрархія

7

Лютий 23, 2013 від Галина Пагутяк

Ієрархія присутня у Всесвіті. Це – сходинки досконалості. Ієрархія в суспільстві сто раз вартніша, ніж демократія, якщо вона не дає привілеїв, а лише збільшення відповідальності за долю народу. В мистецтві ієрархія – це майстерність. Вона не залежить від ідеології чи грошової вартості. Китаські митці знали, що після вершини починається сходження вниз, а тому псували надто довершений твір.

Ієрархія потрібна літературі, бо вона вказує на зразки досконалості, яких потрібно прагнути досягнути. Ознаки високої літератури – це коли текст твориться, а не робиться. Критики мали б розрізняти роблену літературу й створену. Роблена література – штучна, створена література – природня. Наслідування і створення за певним шаблоном – це вже не література.

Література минулого – структурована. Час розставив усе по сходинках. Ієрархія, яка існувала досі, виявилася помилковою. У мене колись був 8 том Історії української літератури, виданий на початку 70-х років ХХ століття. Оцінка літератури велась з ідеологічної ( партійної) позиції. Відповідно розподілялись і привілеї. Відсіювання часом дало кілька імен. Через певний час їх стане ще менше.

Зараз ієрархія створюється за принципом комерції і популярності. Тобто нічого не змінилось. Коли напишуть нову історію української літератури, через два-три покоління від неї залишиться така сама жменька імен, згаданих лише побіжно. Час встановить справедливість, будьте певні.

Єдиний привілей письменника – писати все краще і краще, доки його перо не зупинить смерть.


7 comments »

 1. Віталій коментує:

  Головне, щоб він не був лежачий…
  А це залежить від багатьох і доволі різнопланових сил.

 2. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  дякую, Галю, а чи саме такий – покаже час.

 3. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  дякую, Віталію.Сподіваюсь, цей сайт не буде ледачий

 4. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  дякую! Дякувати потрібно автору – Томашу

 5. Alyona Artyukh коментує:

  і мені дуже-дуже подобається!

 6. Віталій коментує:

  Галю, мої поздоровлення з появою такої трибуни. Бажаю добрих читачів, глядачів та відвідувачів сайту.

 7. Галина Вдовиченко коментує:

  Нарешті, Галю. Тобі давно час мати саме такий сайт.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *