Kанал RSS

Я спекла хліб

1

Листопад 28, 2015 від Галина Пагутяк

 

Мабуть, у випіканні хліба є щось сакральне, бо коли починаєш місити тісто, тобою опановують особливі думки.Я згадую найперше свою бабцю Настю, яка у вісім років стала сиротою і ставала на стільчик, бо не діставала до діжі. Я пригадую дивного старого, який ходив по селі й питав, чи не має хтось хліба «свого печива», бо він уже 7 літ не куштував його, і через те не може вилікуватись.
Моя мама завжди пекла білий хліб і не любила лободи і перлової крупи, бо вони їй нагадували про переднівок, коли розтирали недозрілі зерна і пекли з них перепічки. Вона розповідала, як дивилась на хліб у сусіда, коли була підлітком. Сусід працював у місті і йому давали пайок. А мої дід і бабця працювали на землі і не мали хліба.
Та і я пам’ятаю дещо зі свого дитинства, коли мене відправляли за хлібом до сільської крамниці, де було повно людей, і як сусідка влізла переді мною, бо знала, що я не посмію їй щось сказати. Як мене сварили, коли у хлібі одного разу виявилася діра зі споду, прогризена мишею.
Я пам’ятаю хліб голодних 90-х.Він був легкий, без смаку і засихав наступного дня.Хліб мусить бути важким, щоб наситити серце.Я пам’ятаю, як наша родичка молола зерно на жорнах, і ми, малі діти, сприймали це як ритуал, а не роботу.Мені пощастило побувати з татом у нашому млині, я пам’ятаю, як мене вразив той рух води, що обертала колеса, і як сипалася звідусіль мука.Вічний двигун.Зараз навіть те місце важко відшукати.Бабцина лопата для хліба досі лежить на горищі.Але вже немає печі, де пекли хліб і паски, сушили сливи і груші на плетених з лози лісках.
Відлучення селян від землі почалося з відлучення їх від хліба свого печива.Яким щасливим є зараз той, хто сіє пшеницю і жито, і має змогу їсти свій хліб.Це найбагатша людина на світі.Її благословляє земля і душі предків не відчувають голоду.
Тепер я кожного дня бачу старших бідно вбраних жінок, які товпляться коло кіоска з дешевим хлібом, мають якісь талони на знижку.Мені страшно навіть дивитися їм в очі.Вони тяжко працювали ціле життя і тепер стоять у черзі, щоб купити хліб, дешевший на кілька копійок. Слова «соціальний хліб» викликають в мене відразу і почуття приниження.
Хліб я печу тоді, коли мені важко на серці, чи коли хочеться потішити моїх найдорожчих. Я не шукаю рецептів, я хочу, щоб мій хліб не був ні італійським, ні французьким, а відповідав моїй сутності, неписаним правилам життя, які передаються разом з кров’ю моїх предків. Мій хліб не спече ніхто крім мене.У ньому є тепло моїх рук і моя сила, а не сила тієї бетономішалки, що називається хлібопічкою. Шкода, що моя мама і моя бабця не покуштують мого хліба. Я – тепер замість них. Але якщо прийде той дідусь, я впевнена, що він і далі ходить по Україні, я зможу поділитись з ним хлібом.Хай він не такий, як з печі, але він свого печива.
Я почала пекти хліб, коли моя мама померла. Мабуть, так буває зі всіма жінками, коли вони перестають бути доньками і онуками.І їхній перший хліб такий самий сумний, як і їхнє сирітство.


1 коментар »

  1. Пані Галино! То не простий дідусь ходив і просив хліба, то сам Господь ходив і дивився, ЯК живуть люди і ЧОМУ вони живуть ТАК?! Живуть вони ТАК, тому що багато гріхів, багато невинної крові випила наша земля, багато отрути висипають на неї ті, хто ніколи не відчував Землі і не любив її, як любили наші предки. Мій дідусь Яким Іванович перш ніж ступити в дворі на спориш – скидав бриля і хрестився, певне просив прощення за те, що наступить на “живе” створіння. *** Дякую Вам за болючі екскурси в, часто, невідомі закутки нашого сьогодення, в які не кожен здатен зазирнути. І не тому, що не завше там сонячно, а часто з вини своєї байдужості. *** Будіть наші душі і почуття, – ми будемо очищатися і прозрівати, – без чого не маємо права називатися Людьми. Розумію, Вам це нелегко і непросто. Але ми без ВАС, як сліпі. Будьте! Готуйте духовний ХЛІБ, ми майже всі відчуваємо гострий голод на Ваше щире СЛОВО.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *