Kанал RSS

Розіпнути письменника

3

Грудень 10, 2016 від Галина Пагутяк

 

 

Проблема, яку я хочу порушити, видасться більшості читачів нікчемною. Час від часу мені доводиться чути питання: «Чому письменники не захищають українську мову?» Так, саме це питання.Виявляється, є певна категорія «патріотів», які вважають, що письменник повинен облити себе бензином і підпалити перед Верховною Радою чи Міністерством культури, аби привернути увагу до ганебного стану державної мови в Україні.Оце і буде «захистом».

У часи заборон української мови наші письменники продовжували писати, не маючи надії, що їх видадуть,прочитають, що Україна колись скине колоніальне ярмо. Потім сталінським режимом була розстріляна ціла генерація першокласних письменників, а ті, хто вижив, змушені були вести подвійне життя, або ставали колаборантами та сексотами.60-десятники гнили в тюрмах при Брежнєві, наступне покоління божеволіло, спивалось і помирало за підозрілих обставин.У 90-ті роки чимало письменників вирішило самотужки прорубати вікно в Європу, де їх ніхто не чекав і не чекає, оскільки порядна держава повинна мати ресурс для промоції національної культури і активно це робити щодня, а не посилати пару разів на рік чиновників на  міднародні книжкові виставки та притертих до них одних і тих самих осіб, що вже не мають часу на творчість, лише на порожні балачки.

Зціпивши зуби, письменники їдуть на Схід, в окуповані російською мовою зони, за свої гроші купують книги для бібліотек, волонтерять, воюють.Але панове патріоти цього не бачать,бо це не показують по телевізору.Вони приходять іноді на зустрічі з незнайомим письменником,щоб розіпнути його зневажливим поглядом, бо той мало і не так говорить про мову і Україну, його не видно по телевізору, його портрети й інтерв’ю не прикрашають глянець, він не вліз у політику, і навіть не виступає в кулінарних шоу.Щоб сказати йому, хитро мружачи очі: «Я нічого вашого не читав» і піти, не придбавши жодної книжки.Проте письменник не їхній слуга, він слуга літератури, слова. І доки він їм служить, доти він митець.Доки він осторонь дивиться на всю цю комедію, доти він не братиме  у ній участі,бо єдина роль,  яку погоджується  дати українським митцям корумпована злочинна зграя чиновників депутатів, та обивателів, це блазень. Розваж мене, розвесели, іншої літератури нам не потрібно. А якщо не хочеш – спали себе, день-два  про тебе говоритимуть і розкуплять всі твої книги.

Плебс потребує видовищ, атракцій, і це влаштовує і владу, і суспільство.Пару розпіарених модних письменників – нащо вам більше.А українську літературу слід інтегрувати в світову, тобто російську, тобто ввести на неї квоти.Тоді точно попиту на неї не буде.Якщо українців не сколихнула війна і вона продовжує жити під диктовку ідеологів Кремля чи задля власного шлунку , то спалені книги  чи розіпнуті письменники й поготів.Замість того, щоб захистити українське слово бодай гаманцем, дехто воліє шукати ворога серед майстрів слова.


3 comments »

  1. id150633835 коментує:

    На поприщі совісті кожен сам собі воїн, кожен веде свою битву. Але кожна одна перемога це перемога сотень. І кожен хто не зневірився вже переміг. Все так не буде. Буде час, виросте покоління яке буде знати своїх героїв і віддасть належне всім.

  2. Михайло коментує:

    Ваші твори справжні. Тому вони залишаться. А все рештатимчасове, воно живе, доки живуть їхні господарі… Воно створене не для людей, а заради грошей

  3. Лідія коментує:

    Дякую, пані Галино, за цю тему.Можливо, комусь у голові та й просвітлиться: письменник сьогодні відстоює рідну мову вже бодай тим, що ще живий на вщент випаленій духовній ниві України. Що намагається осягти свій час з позиції вічності, а не миттєвих людських потреб. Що каже не на догоду, а всупереч. Що видає свій твір за власну копійку… Ніхто його до цього не силує, ніхто йому не допомагає.І ніхто нікому не винен! Слово – така галузь, де діє совість (чи правда, відповідальність, любов – називайте як хочете).

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *