Kанал RSS

Постколоніальний синдром у культурі

2

Січень 21, 2016 від Галина Пагутяк

 

Культура – це запорука виживання нації, а не предмет розкоші.За роки існування нашої держави у нас не було жодної влади, яка бодай подивилася у бік національної культури, а не кидала обгризену кістку під стіл, та ще й з заплющеними очима. Підтримувати культуру, позбуватися привидів радянщини – вигідно врешті навіть не вельми професійній владі, чому ж в Україні цього не роблять? Не можуть же всі очільники не розуміти, що діляться владою з чужинцями, які їх або ненавидять, або зневажають за їхню залежність? Не підтримувати власну культуру, яка згуртовує, ошляхетнює людей, плекає у них почуття патріотизму, дає змогу презентувати найкращі здобутки іншим народам – це нонсенс, ні, самогубство.Врешті ми вже звикли до того, що традиційно маємо некультурну владу торгашів і розкрадачів бюджету, в тому числі й на культурні видатки, бо іншої й не передбачалося.Ця влада навіть не годна забезпечити елементарний рівень пропаганди під час війни.Не можна закрити фізичний кордон з Мордором? То закрийте культурний кордон з ним.Власники ЗМІ втратять гроші, книгопродавці також, а це немалі суми.Але ж можна перекваліфікуватися на національний продукт! Тому що бізнес, а не з любові до України.Проте істота з постколоніальним синдромом любить тільки себе і підтримує тільки імпортне, бо звикла з дитинства молитись на чеські стінки і німецькі люстри.Вона так і залишилася дитиною, яка дивиться Мікі-Мауса. Все, що українське, викликає у неї огиду.
Це стосується і діячів культури.Одні плачуть про свободу слова, під якою розуміють говорити все, що заманеться, аби лиш не правду, бо правда спонсорам не потрібна, а потрібне служіння. Свобода слова закінчується тоді, коли хтось дозволяє собі вживати слова “націоналізм” чи навіть “національні традиції”.Таким відмовляють  у свободі слова.Інші продовжують ввважати культуру ворога та його мову ( імперську,до речі) великою, бо їм потрібно вийти за межі осоружної, шароварної української культури, яка видається їм відсталою і депресивною. Вони махають оливковою гілкою перед розкладеним трупом імперії, а не перед могутнім тоталітарним монстром, а це все таки різниця. Бо в другому випадку – це страх, а в першому – відсутність гідності. Культура, яка не сприяє появі гідності, це не культура, а купа гною, на якій виростає лише цинізм, який часом називають політкоректністю, а часом багатовекторністю. Гарні слова, але не для країни, яка мусить струсити з себе хробаків колоніальної ментальності.
Можна утворити янгольське братство, яке служитиме чистому мистецтву, і назвати його Касталією. Але при цьому не шантажувати Шевченківський комітет і вимагати премії для Джорджа Грабовича, пробуючи підім’яти під себе ще й цю структуру, бо на телебаченні давно уже свої, а заготовки золотих хлопчиків і дівчаток наштамповані, щоб затуляти ними все талановите, що з’являється у музиці, літературі та малярстві.Щоб доказати те, що вимагають від них люди з владою і грошима: в Україні немає культури.І ніколи не було. Закомплексованими й приниженими легше керувати.
Можна спитати: чому ж інші діячі культури не діють так завзято і агресивно? Тому що у них немає на це ні матеріальних ресурсів, бо, як я вже не раз казала, за любов до України грошей не платять, ні бажання йти по трупах до мети, що є атавізмом, притаманним варварам.Нема й бажання перетворювати мистецтво на видовище для невігласів, яких збуджують лише мат і сексуальні розлади.Власне, це все не так важливо у країні, яка ніколи не була спотворена колоніальною меншовартістю, але в країні, яка бачила донецький аеропорт та Іловайськ, а ще раніше – розстріл у прямому ефірі Небесної сотні культурна безпека є обов’язковою умовою зовнішньої безпеки. Жити і вдавати, що нічого не було, вже не вийде.За цим вдаванням, за епатажем приховано страх залежної істоти.Залежної від грошей, він наркотику слави, від примх власного его. Ще до першого Майдану я написала в дитячій книзі: «Хто боїться – живе в Імперії, хто не боїться – живе в Королівстві».Принаймні, так воно є зараз.


2 comments »

  1. Пані Галино, Ви “барометр”, котрий показує градус болю Душі в котрої не заживають рани, нанесені зневагою, приниженням, байдужістю властьімущих, ба навіть, сучасниками! Мене “вбила” відсутність коментарів до цієї Вашої статті, до цього крику Душі! Глухнемо? Сліпнемо? Черствіємо? А, може, ми вже стали манкуртами і нам ВСЕОДНО хто ми і куди нас ведуть?!. Кілька моїх колег 55-60 літ, фізично здорові люди, – вони просто не підводяться з дивана тижнями! Вони зневірилися в усьому і я, не дивлячись на мій оптимізм, – безсила їх підняти, переконати, вселити віру, що потрібно боротися! А ЯК БОРОТИСЯ? – Словом? – Його не чують. Силою – одягнуть кайданки! Виходу нема???

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *