Kанал RSS

Коротка історія сучліту

2

Лютий 2, 2018 від Галина Пагутяк

 

Глухе невдоволення і розгубленість від того, що відбувається з літературним процесом в Україні, висловлюються дуже обережно тими, хто є його учасниками. Корпоративна етика чи страх? Якось останнім часом все загострилося, точніше, розвиднилося , і в сірому світанку зима все ще дивиться нам у спину, а очі сліпить криваве сонце війни.

Видавці не хочуть брати книги про війну,бо вже «забагато». Як не хотіли колись брати книги про село,з якого ми виросли і виросла наша література – унікальне явище,яким би треба пишатися,бо ми такі одні. Натомість виростає література з війни, бо відкинувши село, українці втратили відчуття національної самобутності, що й призвело до тотальної русифікації Сходу і Півдня, а тепер все посунулось і на Захід, загнаний у глухий кут політкоректності. Хай 90 відсотків цих книг про війну – кон’юнктура, але як іще можна дізнатися, як не треба писати про війну?

У 90-і роки  з’явилося поняття укрсучліту, який мав вивести літературу на міжнародну орбіту. Не приймаючи старих кадебістів, діаспора щиро привітала молодих і вчорашніх комсомольців, а за нею лівацькі організації, спонсоровані Кремлем. Останні чудово розуміли,що красне письменство може знівелювати національну ідею й не допустити національного відродження. Ожили терміни «шароварництво», «хуторянство»  замість хохляцтва й малоросійщини, з якими треба було  боротись негайно. У тренді стали секс у туалеті й алкогольні тури по світу, які сприймались на ура, особливо,з російськими матюками. Зрештою, вони всім набридли,як і вбогі цноти соцреалізму.  Погано перетравлений постмодернізм унеможливив будь-яку критику,бо цим листочком можна було запросто прикрити най ганебніший плагіат, закордонні публікації вознесли на Олімп невеличке стадо  священних корів, і все скінчилось поверховістю  і вторинністю. Аби імітувати поступ,видавці ангажують письменників переписувати  безграмотних графоманів. Щоб швидше впоратись, їм роздають по розділу, бо книжковий ринок треба наповнювати: російська книга вже не поступає, хоча вона пролізає у вигляді перекладів того, що пишуть російськомовні.І однозначно треба рятувати бізнес.Патрітизмом,звісно,тут і не пахне.

Наразі всі ганяються за Висоцьким, забуваючи, що совок заново воскрес в укрсучліті ,і вже мовна шизофренія видається за реалістичну картину світу, в якому ми живемо. А екранізація мовної шизофренії дає змогу привабити  масового покупця і забезпечити вічний колоніальний статус  українській культурі. Все як у людей,тобто цивілізовано. Корони, рейтинги, чорні сукні і шампанське.

В тренді зараз уже не нещасні п’янички і повії, які читають Бегбедера, а гламурні панянки, які обирають між багатим бізнесменом і скаліченим атошником,чи круті бізнес-леді, які народились у Лексусі і з пелюшок носять Прада. Це задовольняє мрії замучених злиднями українських жінок, які бодай онучок хочуть бачити принцесами. Для чоловіків- той самий консюмеристський набір з вічними алкотурами і п’яними теревенями про ніщо.Типова поведінка провінційних маргіналів, нічого крутого  в тому нема.

Та сама сірість, вторинність і плагіат перетворили літературний кубик Рубика на моноліт.Він розчавить кожного, хто посміє посягнути на його сакральність і канон.

Ну, і гастрономія теж користується попитом.Не кулінарні книги, а їжа як символ статусу, уподібнення людини до страви, своєрідний естетичний канібалізм. Теж епігонство.Світ цим не здивуєш, але для внутрішнього ринку годиться, поки народ не доросте  до Майї з її мамами.

Сашко Бойченко сказав, що умов для критики в нас зараз нема,бо хто платитиме за рецензії.Може, й так, тут потрібен патологоанатом, який поставить остаточний діагноз і скаже, звідки здерто, чий епігон і яка справжня вартість товару, перепрошую, твору.А як він може з’явитися, коли кожен часопис, кожен електронний ресурс для своїх,а своїх не можна ображати.Ну, і певна ерудиція, звичайно.Єдиний локомотив, який рухає укрсучліт, це скандали  й розкручування   чергового кандидата на Нобелівську премію, хоча її авторитет доволі сумнівний,і доки Москва шантажує світ, нічого нам не світить.

Ага, ще  премії – як лакмус корпоративності. Свої генерали скінчились, в хід пішли епігони третього ешелону. Це теж –культурний шок для читачів і суспільства,яке  б не хотіло бачити мафії бодай у літературі,бо й так уже поперек горла.

  • Наостанок нагадаю одну давню історію.Скитський королевич Анахарсис прибув до Еллади, щоб світ подивитись, пошукати щось корисне для майбутнього царювання.Стрівся він з одним малолітнім нахабою в кучерях і з манікюром, який йому сказав: «Твоя Батьківщина ганьбить тебе». На що йому скитський хлопець відповів: « А ти ганьбиш свою Батьківщину».

Будь як Анахарсис. Правда, його потім таки вбили свої, запідозривши у зраді скитських богів, але греки  посмертно прийняли до семи мудреців і світ його не забуде ніколи.


2 comments »

  1. Олександр коментує:

    ЩО ж, вкотре ви праві. Майже все, що відбувається у укрсучліті (що можна зхаректеризувати як мейнстрім) наразі надто відгонює комплексами постколоніяльності. І ці нападки на Висоцького – найяскравіша ознака. Боротьба з вітряками! Досі не хочуть випростатись і рухатись далі, як самі собі.Постійне міряння з минулою імперією. Створення груп мистців, які одразу заявляють про свою зверхність і беруться перемелювати перемелене а коли зазирнеш у тексти – набір патосних фраз і зойкання, яке чомусь видається за істину. В поезії це взагалі очевидно настільки, що стає болісно через цю безвихідь.Власне, літературного процесу й немає.

  2. Юрій Цеков коментує:

    Вельмишановна пані Галино! Ваша висока мудрість дорівнює Вашому рідкісному художньому хисту. Радуйте нас і далі своїми новими творами і не зважайте на сміття, котре часом захаращує дорогу правди. Майбутнє все одно за Вами і Вашими літературними побратимами.Щастя Вам, міцного здоров’я і творчої наснаги!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *