Kанал RSS

відкритий лист

74

Квітень 26, 2015 від Галина Пагутяк

До Лікарчука Ігоря Леонідовича,
директора Українського центру оцінювання якості освіти

Відкритий лист
Шановний Ігоре Леонідовичу! Вже два дні до мене надходять розпачливі й обурені листи такого змісту: «Шановна Галино! Мені прикро, що я дізналася про вашу творчість лише на державному екзамені.
Твір мене дійсно вразив і я перечитувала понад 6 разів його, бо отримувала від нього тільки насолоду.
Шкода зізнаватися, що з вашою творчістю спіткнулася тільки вчора, але наразі найбільшою проблемою для більшості абітурієнтів є саме тести з укр мови 29-33.
Ми не залишимо в спокої цю проблему, це зневага як до Вас так і до учнів! Діти з шаленою швидкістю розповсюджують варіанти написання скарг, а ще навіть в Києві говорять про мітинг.
Сподіваюся, Ви на нашому боці, бо для нас, молодих, Ваша підтримка є великим поштовхом на шляху до справедливості оцінювання.» Листи від батьків,викладачів, абітурієнтів з приводу тестових завдань з української мови для ЗНО: некоректно поставлених питань та офіційних відповідей. Уперше з часів проведення зовнішнього тестування текст українського письменника опинився у центрі скандалу. Таким чином, порушені мої немайнові авторські права, тобто завдано шкоди моїй репутації. Я певна, що досвідчений юрист знайде порушення і майнових авторських прав, але зараз мене це найменше цікавить. Я переживаю,як і Ви, напевно, за наших дітей, бо їм завдано дуже великої шкоди, яка матиме вплив на їхнє майбутнє.
Я – автор майже 30 книг, лауреат престижних премій, в тому числі й найвищої – Шевченківської, ще жива і доступна для спілкування. Виявивши мені честь і обравши мій текст для аналізу, автори питань і відповідей безперечно розуміли, що це складний філософський текст, який можна по-різному інтерпретувати, але повелися з ним дуже непрофесійно. Хоча могли звернутися до мене за консультацією. Якби питання були сформульовані коректно і зрозуміло, не виникло б такої хвилі обурення в суспільстві, чи не так? Подібний конфлікт з’являється в умовах байдужості влади до якості освіти, ігнорування і непошанування державної мови і набуває політичного забарвлення. Тому Ви і Міністерство освіти повинні адекватно і максимально швидко на нього відреагувати, бо, судячи з реакції суспільства, пожежу не вдасться загасити.
Абітурієнти звернулись до мене дати відповіді на тестові завдання. Я прочитала їх і зрозуміла, що розумні відповіді можна отримати лише тоді, коли ставлять розумні запитання.
Почну з того, що мій текст тлумачать хибно.
6.5. Завдання 30.
30. Метафоричний зміст речення «Він примушує нас вірити, що обов’язково треба розбиватися до крові, щоб подолати стіну й потрапити в сад» (рядки 41, 42) розкрито в рядку
А Тільки докладаючи зусиль, можна досягти задуманого, здійснити свою мрію.
Б Людське життя сповнене перешкод і труднощів
В Підкорена суспільним законом людина досягає своєї мети в боротьбі.
Г Кожен повинен досягати своєї мети за будь-яку ціну.

Відповідь: В Підкорена суспільним законом людина досягає своєї мети в боротьбі.
Мій коментар: Жодне з питань не передає суті цитати, яку слід розглядати в контексті. Вираз «Підкорена суспільним законом людина» – просто безграмотний. Я кажу, це як філолог і письменниця.
6.6. Завдання 31. Рядки 45-49

А ілюструють аргумент, наведений у рядках 40-44
Б обґрунтовують висловлене в рядках 40—44
В розширюють міркування з попереднього абзацу
Г підсумовують сказане в попередніх абзацах

Відповідь: Б обґрунтовують висловлене в рядках 40—44
Варіанти відповідей частково синонімічні, невиразні, і взагалі не мають права на існування.
6.7. Завдання 32. Текст НЕ суперечить твердженню
А Людина – володар планети.
Б Люди розумніші за комах.
В Людське життя підвладне часові.
Г Комахи – гидкі створіння.

Відповідь: В Люди розумніші за комах.
Це взагалі абсурд і наруга над авторським текстом. Суть його полягає в тому, що людина, поставивши себе вище над іншими істотами, втратила з ними зв»язок. Вона використовує владу, насильство і гроші, щоб поставити одних людей над іншими.Це і є головна думка.До речі, дуже актуальна для нашого часу.
Школа не навчає дітей мислити самостійно, не дає їм змоги мати власну думку. Не існує зворотнього зв’язку між вчителями та учнями. Освіта – це перше, що потрібно реформувати.
Я підтримую протест абітурієнтів, бо вважаю його цілком справедливим. Винні повинні бути покарані.
З повагою Галина Пагутяк, автор тексту «Маленький шлях не для людей…»
26 квітня 2015 року, м.Львів


74 comments »

 1. Лілія коментує:

  Найбільше у тому безладі, який видали “експерти” смішить фраза “автор вважає”.

 2. Андрiй коментує:

  Панi Галина прочитала “вiдписку” експертiв? Ну як?

  Навiть володiючи логiчним мисленням та маючи аналiтичнi здiбностi, не можна зрозумiти, до вони там пояснюють…

 3. Аліна коментує:

  Дуже дякуємо за підтримку та розуміння. Зараз, мабуть, усі абітурієнти не сплять від хвилювання за результати завдань № 29 – 33, адже зміст цих запитань збентежив усіх без винятку. Проте ваша мудра думка взмозі заспокоїти багатох.

 4. Небайдужі викладачі! коментує:

  Звернення до Комісії з визначення результатів та укладачів питань ЗНО!
  Шановні висококваліфіковані експерти, члени Комісії, укладачі питань! Вимагаємо від Вас якомога швидше обґрунтувати відповіді до завдань з української мови і літератури, посилаючись на норми чинної редакції укранського правопису, чинні правила української мови, твори художньої літератури тощо.

  Звертаємо Вашу увагу на те, що затягування із оприлюдненням аргументованих відповідей ставить під сумнів Вашу компетентність та свідчить про те, що Ви взагалі “не готувались” до роз’яснення та аналізу тих чи інших завдань з української мови і літератури.

  Вимагаємо від Вас пришвидшення експертизи щодо доцільності тих чи інших завдань та негайного оголошення остаточних результатів тесту з української мови і літератури.

 5. Влад коментує:

  Завдання 29 теж некоректне, так як цi рядки як раз присутнi в текстi.

 6. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Пані Людмило, ніщо в цьому світі не відбувається просто так.То була остання крапля.Влада в останню чергу думала про реформу освіти, а тепер їй доведеться над цим замислитись.Перекажіть дітям від мене вітання. Я доступна для спілкування.Маю сторінку на ФБ, відповім на питання.Текст справді символічний: не можна дивитись на людей як на комах з висоти своєї посади.

 7. Чеховська Людмила коментує:

  Шановна пані Галино! Ситуація, яка склалася на тестуванні із Вашим текстом – символічна. Наше суспільство хворе: чиновники від науки роками “перетирають” проблеми суч. школи, вчені ради терпляче (а головне – старанно, відповідно до плану) слухають захисти мертвих дисертацій з методики вивчення літератури, а в школі майже нічого не змінюється.
  Коли я прочитала Ваш текст і все, що до нього “пришили” чиновники, то зрозуміла: єдине, що їм вдалося зробити гарно – це “побачити” шикарний матеріал, який якраз і мав би допомогти учням пофілософствувати, пошукати нові смисли, інтерпретувати думки автора та народити власні з приводу дуже важливих проблем. Сьогодні я бачила сумні очі своїх учнів, чула їхні схвильовані слова. Діти дивувалися, протестували. А головне – вони вступили з Вами в діалог і повірте (!)- це було класно! А все решта – чергова ганьба, яку ми маємо використати, щоб змінити страшну систему, що душить, заважає творчому поступові нашого прекрасного народу(перепрошую за пафос). З великою повагою – Людмила Чеховська, вчитель укр. мови і літератури Запорізького Січового колеґіуму.
  шукали істину

 8. vascula коментує:

  Дякую ще раз вам пані Галино за підтримку,обов*язково подивимось сюжет

 9. Маргарита коментує:

  Пані Галино, ми дуже вдячні за Вашу небайдужість! Сподіваємось, що ця справа дійде свого логічного завершення і усе не залишиться так, як є зараз,адже це повна зневага нас, як громадян цієї правової держави, і Вас, як авторки такого чудового твору. Сподіваємось, що комісія визначить декілька варінтів відповідей, як правильні. Адже це дуже багатогранний текст, який підштовхує до роздумів. Дякуємо, що не лишились осторонь. Сподіваємось, що Ви не закинете нас і надалі у цій нелегкій боротьбі)

 10. Вікторія коментує:

  Дякую Вам за таку позицію. Дякую, що Ви з нами і нашими дітьми! Шановні діти, хто відповів вірно, зрозумійте що мова про те щоб в наступних ЗНО була коректність і компетентність, авторів – укладачів.

 11. Пані Галино, щиро Вам дякую, за Вашу людяність та порядність. Ці пани з УЦОЯ навіть не здогадуються, яку кривду вони наносять нашим дітям, як своїм невіглаством, бюрократизмом вбивають у них віру у себе, віру у справедливість. Батьківське Вам спасибі за правду і підтримку нас та наших дітей. Віримо, що справедливість все ж переможе бюрократів

 12. Світлана коментує:

  Пані Галино, чудовий пост!! Що ще сказати! Дякуємо!

 13. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Ви не нещасні) У вас є почуття власної гідності.Нещасні ті чиновники, які живуть у власному світі.Сьогодні я виступаю на трьох каналах з цієї нагоди. Я написала про це у ФБ.

 14. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дякую. Тримайтеся. Я сьогодні виступатиму по телебаченню з коментарями.Коли – на моїй сторінці у ФБ.

 15. Віра коментує:

  Шановна пані Галино.
  Дякую Вам за мудрість і небайдужість.
  Можливо разом нам вдасться хоч трошешки хитнути цю систему.
  З Вашею підтримкою ми сильніші!

 16. Дуже дякую за вашу небайдужість і чесність.

 17. vascula коментує:

  Доброго дня!Щиро дякую вам Галина Василівна ,що відгукнулись і не залишили нас ,нещасних абітурієнтів в біді… Це дійсно жах… Звісно ми будемо боротись до останнього,права ще ніхто не відміняв… Шкода що познайомився з вашою творчістю лише на тестуванні ,але текст дійсно майстерно написаний. От що питання і відповіді до нього склали невірно ,це вже інша справа. Справджується в цьому випадку народна мудрість:”7 разів відмір,один раз відріж”Але ось маємо,те,що маємо… Дякуємо ще раз вам за підтримку і сподіваємось на краще. Добру бути!

 18. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дорогий Тарасе, текст може бути і складний,але це художній текст, і коли правильно сформулювати питання, відповісти на нього зможе кожен випускник, який готується до вступу.Я не маю жодного стосунку до вибору авторів питань.Цей скандал відкрив усю недосконалість не лише системи ЗНО, а й освіти в Україні.

 19. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дякую.Щодо неякісних підручників, то треба тиснути на Міністерство освіти і на видавців.Повертати їм підручники я зіпсований товар і вимагати компенсації.

 20. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Я певна,що підтримали б і інші письменники.У кожного є діти і ми знаємо, які вони чутливі на справедливість.

 21. Аніта коментує:

  Дякую за підтримку і Вашу небайдужість до школярів.Добре що ця прикрість трапилась саме з Вашою творчістю і Ви можете захистити себе і учнів. Щоб відповісти правильно на неоднозначне питання треба знати правильну відповідь, а відповідь знає тойхто складав тест. Висновок такий- винаймаємо репетитором того складав тест і результат буде відмінний. Далі самі думайте.

 22. Ольга Підлужна коментує:

  Намагалася цілком спокійно прочитати коментарі читачів. Не виходить… Чи ми поглухли, і не чуємо АВТОРА, а за цим, і учнів, які пишуть свої переживання під час проходження тестів.
  Нагадало мені це недавні суперечки із вельми шановним видавництвом щодо ДОСТАТНЬОЇ кількості помилок у підручнику з математики…
  Тепер винуватцям цієї позороти прийдеться гарно помізкувати, як зберегти розумний вигляд при наявності тупих очей…
  Невжен так і залишаться незахищеними автор та діти від тупості високопосадовців і дорослих.
  Наостанок: хто ще не спить,почитайте на ніч ще раз ці завдання своїх дітей від дорослих!

 23. Тарас коментує:

  Шановна пані Галино! Вдячний за небайдужість! В цій ситуації мене турбує доля випускників шкіл національних меншин. Адже, якщо такий складний філософський текст має суперечливе і неоднозначне розуміння для носіїв мови, то на що може розраховувати випускникник, румунської школи. Це унеможливлює шлях до ВУЗ-ів України.

 24. Ярина коментує:

  дякую за вашу небайдужість і підтримку!♥ Ви даєте нам, абітурієнтам, надію на краще… Щиро сподіваюся, що все буде добре!Взагалі цього року тест ЗНО складений жахливо неграмотно: російські фразеологізми, помилки у вживанні “у-в” ще й текст вашого авторства з некоректними запитаннями… Дякую вам за вашу підтримку й захист!Були порушені не лише наші права,а й ваші,як автора.. бажаю вам перемоги в цій боротьбі!

 25. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Як добре, коли вчителі разом з учнями.Так і повинно бути.

 26. Тетяна коментує:

  п. Галино, виправте, будь-ласка, там де “Люди розумніші за комах” – це відповідь Б, наскільки я розумію, а не В!
  Дякуємо Вам за підтримку!

 27. АнП коментує:

  Шановна Галино, маю висловити подяку від усього нашого класного колективу! І погоджуюсь з одним з користувачів: у тексті є згадка про Бога, а поняття гармонії у кожного різні (хоча я цілком погоджуюсь з неправильністю цієї відповіді). УЦОЯО має бути реформованим або зруйнованим!

 28. Роман коментує:

  Галино,
  мені не потрібна відповідь від Лікарчука. Просто сам факт офіційного листа для апеляції.
  Пише тобі адвокат, який знає що робить

 29. dianayakimets коментує:

  Мені здається, що рано робити висновки, не знаючи статистики. Усе-таки є багато дітей, які відповіли правильно.

 30. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дуже Вам дякую.Тримаймося!

 31. Олег коментує:

  Щиро вдячний за таку підтримку наших дітей.

 32. Rami Rye коментує:

  Перепрошую за те, що “вклинююсь”. Але, хотілось би нарешті донести дуже важливу думку всім “хейтерам”, які так голосно кричать про те, що їх бали збираються забрати. Тому мені хотілось би опублікувати мій недавній “конверсейшн” з однією людиною, представником цієї “касти”. Ім’я, звичайно, вказувати не буду. Сподіваюсь, що це дасть змогу зрозуміти, що тут зібралися не ті, в кого одні лише невірні відповіді на питання до цього тексту, а й ті, хто просто розуміє, що питання були дійсно недоречними, а використання тексту упорядниками тесту ЗНО-2015 порушило не тільки закон, але й питання моралі.

  Основна позиція цих людей така: “Не логично это все ,давайте все “возмутительные ” вопросы отменим
  Это же тест ,что вы хотели ?”
  або
  “А что делать тем, кто ответил на все упомянутые вопросы правильно? Почему мы должны терять свои баллы из-за тех, кто ответил неправильно?”
  Деякі навіть вважають, що питання були нормальними і навіть розумними.

  Ось мій погляд на проблему, який, я сподіваюсь, розділите зі мною і ви. Вибачаюсь за російську мову (мій опонент говорив на рос. мові). Приводжу свої міркування у формі діалогу.

  Я (у відповідь): Тест должен быть справедливым. А не иметь кучу сомнительных вопросов, на которые приходится отвечать на “повезёт-не повезёт” или учиться читать мысли составителей теста, которые считают, что “Люди розумніші за комах”, чего в тексте нигде нет. А баллы ваши никто забирать не будет. Считаю справдливым сделать несколько правильных ответов на такие некорректные и расплывчатые вопросы (или же просто отменить эти вопросы и сократить максимум, который можно набрать за тест). Большинство людей, хорошо подумав, ответили на вопросы так, как это описано в петиции, и это большинство не хочет терять баллы тех, кто случайно или не случайно (мало ли, проснулись телепатические способности) догадался ткнуть в ответы, которые составители теста считают единственно верными.

  X: лол
  Очевидно ,что вопросы будут сложные и двойственные
  Это нормально
  Прии том они были не только в тексте ,нет смысла возмущаться

  Я: Я уже второй раз пишу ЗНО, так как решила сменить специальность на совершенно другую. В прошлый раз ( а это было в 2013 году) текст был взят из какой-то статьи. Вопросы были обыкновенными и по сути. Сейчас же вопросы просто-напросто некорректные. К тому же, текст был использован незаконно. Автор жив и его об этом не предупредили. Более того, ответы на вопросы, которые составители теста считают верными, даже САМ АВТОР не считает правильными и высказался в таком ключе: “Це взагалі абсурд і наруга над авторським текстом. Суть його полягає в тому, що людина, поставивши себе вище над іншими істотами, втратила з ними зв’язок. Вона використовує владу, насильство і гроші, щоб поставити одних людей над іншими.Це і є головна думка. До речі, дуже актуальна для нашого часу.”

  …к тому же под словом “двойственность” предполагается наличие нескольких правильных ответов, раз уж этот текст философского характера и его можно трактовать настолько по разному.

  Х:всегда найдутся недовольные

  Я: Конечно! Даже если нести людям от всего сердца добро, кто-нибудь да заподозрит в нём вселенское зло и осудит, кинув на растерзание собакам, как кусок вонючего мяса. Так же и Вы сейчас недовольны теперешним раскладом событий, но не забывайте, что пойти против закона – большой грех. Как перед государством, перед Богом, так и перед собой. В данном случае Вы не можете игнорировать его грубое нарушение. Это вопрос морали и чести каждого человека.

  ~~~
  Розмова зайшла в якусь дику недоречність, яка не стосується питання, через брак аргументів у мого опонента, тож я вирішила закінчити розмогу, кинувши посилання на відповідь автора твору Галини Пагутяк стосовно цієї ситуації і її порушених прав. Дуже сумно, що знаходяться люди, які пишуть їй гнівні листи, звинувачуючи в використанні абітурієнтів задля отримання іміджу “борця з системою”.
  Дуже сподіваюсь, що ці люди колись прозріють і побачать, що відбувається насправді і система буде розгромлена.

  “Школа не навчає дітей мислити самостійно, не дає їм змоги мати власну думку. Не існує зворотнього зв’язку між вчителями та учнями. Освіта – це перше, що потрібно реформувати.
  Я підтримую протест абітурієнтів, бо вважаю його цілком справедливим. Винні повинні бути покарані.”
  Галина Пагутяк

  Я за вільну країну і за дітей, які хочуть жити і думати вільно!

  Rami Rye.

  P.S. Не будьте байдужими, пудпишіть петицію: https://secure.avaaz.org/ru/petition/Direktoru_Ukrayi.. (наразі її підписало вже близько 1400 осіб, яких хвилює освітня ситуація взагалі , а також майбутнє їх рідної країни)

 33. Petro Karabyn коментує:

  Дякую за підтримку!

 34. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Я завжди була з вами, просто ви цього раніше не знали)

 35. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Я ціле життя боролась з цією системою і не намагайтесь мене тролити.

 36. Наталя коментує:

  Дякуємо, що Ви з нами! Тернопіль.

 37. Rami Rye коментує:

  Шановна пані Галино! Дуже дякую Вам за те, що Ви відгукнулись на наші слізні прохання! Цілком погоджуюсь з Вашим твердженням про те, що питання абсурдні, а також про те, що це “наруга над авторським текстом”. Я дуже сподіваюсь, що Ви й надалі не будете залишатися осторонь цих подій і будь-що захистите свою честь і честь тисяч абітурієнтів!
  Я розумію, що Вам зараз дуже нелегко, в інтеренеті зараз іде безліч суперечок щодо вашого твору, але я дуже сподіваюсь на те, що Ви не втратите сили голосу і зможете відстояти свою честь і репутацію!
  Наше СЕРЦЕ З ВАМИ!
  Дякую!!!
  З повагою,
  Rami Rye

 38. Дмитро коментує:

  Мені за вас соромно, будувати імідж борця з системою, користуючись наівністю абітурієнтів – це занадто низько, як для лауреата Шевченківської премії.

 39. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Я просто забула в цьому хаосі.Не знаю, чи можна це зараз зробити.

 40. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Я не думаю, що це зараз потрібно, Романе.На відповідь доведеться чекати довго.Є якась процедура. Тому я й написала Відкритого листа і в будь-який момент можу підтвердити, що є його автором.

 41. Роман коментує:

  Шановна Галино,
  щиро дякую вам за ваше послання до Украънського центру оцінювання знань. Ви можете допомогти нам при поданні апеляції
  Напишіть на ім’я Лікарчука офіційний лист, де ви висловите своє невдоволення, як авторка тексту.
  Ваш офіційний лист із датою та підписом є грунтовним додатком до апеляції, на який кожен абітурієнт може офіційно спиратися
  Викладіть, будьласка,копію вашого листа сюди
  Щиро ваш
  Роман

 42. Валерія коментує:

  Пані Пагутяк, до Вас ще є однісеньке запитання. Ваш лист не зачепив цього пункту, але чи погоджуєтесь Ви з офіційною відповіддю на 29 запитання? Адже в тексті є згадка про Бога, яка унеможливлює існування такої “правильної” відповіді.
  Дуще прошу відповісти, якщо погоджуєтесь зі мною та тисячами абітурієнтів, включити цей пункт до свого листа, будь ласка.
  З великою пошаною до Вас.

 43. Тетяна коментує:

  Шановна,Галино Василівна,щиро вдячна за Вашого листа панові Лікарчуку, бо досі не могла зрозуміти суть відповідей скинутим у мережу інтернет освітніми структурами, захоплюючись Вашою творчістю, немогла захопитися поставленими питаннями до тексту взятому з Вашого твору, питання не зрозумілі і двояки, ми з моїми колежанками, намагалася підбирати відповіді з мін.сайту…і досі не підібрали!!!Дякуємо, що Ви відгукнулися до нас, простих вчителів Кривого Рогу!!!!!

 44. Антон коментує:

  Який головний висновок проведеного ЗНО з української мови?
  Чиновник від освіти – людина, а учні, вчителі, батьки – комахи. Так продовжується вже більше 20 років. Може досить?

 45. Артем коментує:

  Дякую Вам за підтримку та за те, що ви знайшли в собі сили та вільний час, щоб разом з нами відстоювати НАШІ Ж права. Як щодо тесту 29
  У тексті НЕМАЄ відповіді на запитання : “Чи є істоти, які дивляться на нас, як ми на комах?”- цілковита дурня, адже у рядках 27-29 виявлено припущення про існування таких от істот.

 46. Софія коментує:

  Він вже відповів на своїй сторінці в Facebook

 47. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Я просто хочу допомогти нашим дітям звільнитись від непрофесіоналів.Дякую.

 48. Алла коментує:

  Шановна панні Ганно! Я викладач укр. мови та літератури. Звичайно, кожну поразку своїх вихованців сприймаю, як власну. Після прочитання питань до тестів 29-33 з’явилася така ж, як і у Вас думка: “Розумні відповіді можна дати на розумні питання”. Щиро зізнаюся, що до Вашого листа я вже була однією з Ваших шанувальниць, а після нього повага до Вас виросла у стократ. Ви, безперечно, професіонал. Кожне слово листа – тому доказ.

 49. Иванова Лариса коментує:

  Дуже дякуємо за підтримку!Освіту дійсно треба реформувати!

 50. Пані Галино, я хочу подякувати вам за чудовий твір. Він дійсно гарно написаний. Багато разів перечитувала його і насолоджувалась! Також дякую вам за небайдужість до нас, до нашого майбутнього! Я впевнена, що просто так цього не лишать! І я вірю, що влада таки почує голос нашого покоління!

  Щиро вдячна Вам за підтримку!

 51. Андрiй коментує:

  Завантажив твори пaнi Галини в електронну книгу. Цi днi буду бiльше знайомитись iз творчicтю родички графа Дракули. Якщо Вiкiпедiя каже правду,що вона нащадок.

 52. Софія коментує:

  Дякую! Дякую! Дякую! Ви відгукнулися! Ви дуже справедлива і чуйна!!

 53. detsik_andrey коментує:

  Пані Галино,до вас звертається спілка “Апеляція тексту ЗНО 2015″https://vk.com/public92828112 потрібна ваша допомога. Вкажіть будь ласка свою пошту,що ми могли з вами зв*язатися.Дякую

 54. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дякую. Авторське право в Україні суттєво відрізняється від міжнародного.Тут мені нічого не світить.Це я полякати хотіла)Для мене важливо, щоб такі прикрі речі більше не повторювались, і щоб ця клята система освіти нарешті розвалилась.

 55. Анна коментує:

  Дуже дякуємо Вам за підтримку!!
  Цк надто важливо для нас, аби мовчати. Ваш твір справді допоміг зрозуміти хто ким є у цьому світі!

 56. Валерія коментує:

  Пані Галино, вдячні Вам усією душею. Ваш лист розчулив до сліз своєю небайдужістю і підтримкою. ДЯКУЄМО ВАМ!!!
  До речі, якщо Ви вирішите відстоювати свої авторські права, адже їх було порушено і це безперечно, то Вас ОБОВ’ЯЗКОВО підтримують і усіма спочобами допоможуть цьогорічні абітурієнти, їхні батьки, родичі і, звісно, вчителі.
  З великою повагою до Вас

 57. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дякую. Якби я написала лист просто йому, то невідомо, чи дочекалася б відповіді.

 58. Галина Пагутяк Галина Пагутяк коментує:

  Дякую, що надали мені таку нагоду висловити ставлення до нашої освіти)Ви – чудові!

 59. Катеринп коментує:

  Я також дуже вдячна Вам у тому що ви підтримали нас та не залишили у цій неприємній сітуації. Мені також дуже сподобався ваш твір, та він дійсно розгортає індівідуальне мислення. Мені прикро що саме вас вплутали у нащі одинадцятикласні проблеми, бо ви чудова авторка та людина якщо підтримуєте нашу позицію. Щіро вам дякую шановна пані Галина!
  вибачте за помилки

 60. Кирилл коментує:

  Спасибо Вам!

 61. ira_yankova коментує:

  Пані Галино, ви навіть не уявляєте як для нас важлива ваша підтримка. Текст був дійсно філософським, але для його аналізу
  дійсно було відведено дуже мало часу. В порівнянні з минулими роками
  кількість завдань не змінилась, проте часу було відведено на півгодини менше. Та всеж ми дуже вдячні вам за лист, за звернення, за розуміння. Дуже сподіваємось бути почутими.

 62. Катерина коментує:

  Дорогая Галина Пагутяк, огромное спасибо Вам за небезразличие!

 63. Олег коментує:

  Дякуємо! За мудрість. гідність і небайдужість.

 64. Андрiй коментує:

  Школа, на жаль, на превеликий жаль, завжди буде “обслуговувати” провладних чиновникiв. Тому панi Галина i залишила шкiльну ниву. Бо вiльним письменником бути легше, нiж задовбаною програмою, шкiльною вчителькою. Комахи кращi за людей! Це я тепер точно знаю!

 65. Андрiй коментує:

  Завдання беруть з бази. Нiяких професорiв там нема, на жаль.

 66. Алла коментує:

  Шановна пані Галино! Щиро вдячні Вам за Вашу небайдужість, особливо тепер, коли діти більше, ніж ми, дорослі, настраждалися за цей рік! Дуже прикро, що в школі ми вчимо наших дітей мислити, не боятись висловлювати власну думку, а тут, коли дитина висловила своє бачення, її підганяють під певні рамки, змушуючи прийняти чужу, а тепер ще й бачимо хибну думку. Хоч я й не філолог, але й сама бачу що відповіді, м’яко кажучи, сумнівні. І ми, батьки й діти Ніжина, щиро Вам вдячні, пані Галино, за Вашу підтримку. Шкода, що з Вашою творчістю діти познайомились у такий спосіб. Ви знаєте, коли я на самотині, у вранішній тиші почитала цей уривочок, я по -іншому побачита те, про що Ви пишете. Мабуть, лише з роками ми по – іншому будемо сприймати цей світ. Дякую Вам ще раз за небайдужість!

 67. Олена коментує:

  Як на мене, відповідь “люди розумніші за комах” демонструє чітку позицію складачив тестів- “Ми найрозумніші, усі інші повинні мовчати, бо ми є так звані “педагоги” . Можливо ці люди мають наукові ступені. Сумно.

 68. Олена коментує:

  Як на мене, відповідь “людт розумніші за комах” демонструє чітку позицію складачив тестів- “Ми найрозумніші, усі інші повинні мовчати, бо ми є так звані “педагоги” . Можливо ці дюди мають наукві ступені. Сумно.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *