Недолюблена Галичина
3Лютий 28, 2020 від Галина Пагутяк
Ви знаєте про що я. Про постійне самобичування галичан, які відчувають сором,що не всі вони пасіонарії,не всі патріоти, а деякі взагалі покидьки. І одвічне галицьке (українське): що про нас подумають люде. О, мені подобається, коли галичани самі з себе кпинять: це здоровий гумор,і чим більше його, тим краще. Часом не-галичанин не вловлює тонкощів нашого гумору, часом намагається посміятися над нами, і тоді сміх його стає жорстоким. І природною реакцією нормального галичанина мало би стати невдоволення, обурення, образа, але він замовкає,або починає підігрувати глузувальнику.
Галичина мусить себе чомусь поводити як невістка в лихої свекрухи – тієї України, що по той бік Збруча. Всі її чесноти – шляхетність, працьовитість,дбайливість,толерантність,відданість родині, побожність і, звичайно, патріотизм – це тріска в очах совкового зросійщеного населення, яким маніпулюють не лише з Кремля і Банкової , а й усілякі гуру, що втекли до столиці чи Європи, не витерпівши галицького непотизму і корупції, затхлого простору, який унеможливлює будь-який соціальний ліфт. І це правда. Але…
Невістці повсякчас нагадують, що її доньки поїхали на заробітки в Італію чи Польщу. Так ніби доглядати за старенькими і дітьми – це ганебно й принизливо. Принизливо красти,просити і пиячити. Практично вся промисловість Галичини була знищена, в маленьких містах взагалі неможливо знайти роботу. І за те,щоб вижити, галичанки і галичани платять іноді дуже дорогу ціну – зруйнуванням власних родин. Бо в Україні людина без грошей не може ні на що сподіватись. Вона – парія,нуль, а її діти не мають жодних перспектив.
Поки Донбас «годував» Галичину, живучи на дотаціях,сюди найменше вкладали грошей. Галичина існує завдяки заробітчанам, багато з яких уже кілька років допомагають пораненим, сиротам, воякам на передовій. Але не дай боже,галичанинові сказати щось спересердя чи відчаю про неможливість порозуміння з певною частиною населення на Сході чи Півдні ,образити донецьких сепаратистів – його розіпнуть. Довго і болісно розпинатимуть чужі й свої. Бо він галичанин, бо він має бути ідеальний. Він повинен приймати всіх біженців і переселенців, серед яких чимало сепаратистів і українофобів, тримати для них російські школи, і мовчки втиратись від плювків. Пристосовуватись до них. Львів’яни на відміну від одеситів мусять бути толерантні, і вони такими є. А потім їх починають звинувачувати у надмірній толерантності й проникненню у Львів «русскаго міра».
Галичани винні в усіх бідах, а найперше у війні. Якби вони не нав’язували українську мову всій Україні, то не було б війни з Росією. Жили би з сусідом дружно, як досі,ганяли б за довгим рублем у Тюмень. Видавали б книжки у Росії та їздили на гастролі та наукові конференції. Галичину треба вирізати як ракову пухлину з Малоросійської губернії, віддати полякам, а тоді знищити разом поляками та прибалтами, як таких,що не піддаються перевихованню.
Все, що трапляється в Україні лихого, в тім числі й вибори президента, на сумлінні маленької, не дуже багатої і забутої державою Галичини. Бо нащо їй допомагати, вони й так патріоти і підуть на смерть задля того,щоб зберегти державу і націю. Де ще знайдеш таких придурків?
І остання фішка: галичани нелюди і бидло, бо не хотіли прийняти на карантин вивезених з Китаю громадян. За що себе самі шмагали два дні поспіль у Фейсбуку.
І як тепер з цим жити?
Галичина часом мені здається навіть не невісткою в домі лихої свекрухи, а й ув’язненою, вічною заручницею промосковської більшості, яка не має права на протест, на свободу слова, на відокремлення,але яку в доленосні часи використовують як форпост, щоб потім відсунути на маргінес знову, і обзивати бандерівцями та фашистами.
Зрештою,ніхто не примушує любити галичан і Галичину,бо і у вас, і в нас є достойні і недостойні люди, останніх нема дійсно за що любити. Досить того,щоб ми любили себе і свій край, і захищали честь цього краю. Любили себе за те, що зберігаємо для майбутніх поколінь живу українську мову, що створили мовний комфорт для українців свого світу. І просто так любили,бо тут наше коріння, і рідна земля. Недолюблена Галичина як недолюблена дитина хворітиме і нидітиме. Як і недолюблені Волинь, Поділля,Буковина, Сіверщина, Полтавщина…
Kategoria Блог | Теги:
Пані Галино, неймовірно люблю Галичину, як і кожен куточок України. Гарно ви пишете, проте, так мало залишилося тієї справжньої Галичини. Так вона якось змаліла і зміліла. Стільки дітей її покинули. Йдуть у небуття титани: Возницький, Вакарчук, а нові такі люди не народжуються. Більше таких людей немає і, підозрюю, не буде. Пробачте за мінорний відгук. Дякую, що пишете ваші ессеї.
Ви добре, пані Галино, написали, опираючись на своє бачення навколишнього і кращого чи гіршого знання відомого вам кола людей. Ой, тільки галичани і Галичина не такі вже й пасіонарні та патріотичні, чисті, цнотливі, роботящі, свідомі, добрі і т.д.Хто вирубує ліси, підпалює осінню поля, де гине все живе, засмічує береги річок (я жахнувся, побачивши це в Залокті, бо в Бориславі звикся), робить інші пакості? І щоб ви знали: найважче призов до війська проходить в Києві і на наших землях. Дрогобич, Борислав, Трускавець – найгірші, десяток хлопців на місто не можна знайти. В області на 700 призовників тільки 250 з’явилися нормально, інших виловлювали.Молоде покоління значною мірою прагне сибаритства.А як торкнутися нуворишів, “еліти”, то сморід і гидота. Вибачайте, але Галичина, по-моєму, є скоріше такою, не взірцево-ідеальною.
Люблю, як ви пишете – гірко, але не безнадійно…Мені довелося жити у тім краї, що так і не став рідним ні в якому сенсі – Південь, заводи, чужа мова і “червона” естетика.Коли вдається навідати Львів-Чернівці, відроджуюсь, ніби спраглий від води.Ось у чому велич і місія Галичини, Буковини, Карпат – бути чистим джерелом.І відчуваю неприховане захоплення і навіть приховану радість знайомих, що знають про моє походження, або мій черговий від`їзд у рідні міста.Вони добре знають різницю побуту і духу між нашими землями, а останнім часом вперті критики “бандерівців”потроху замовкають.Певне тому, що мені і здаля сяє світло, а тут лише кожнодення.Навіть сідаючи у брудний вагон, що несе в Галичину, вже святкую. Ваші книги допомагають…