У товаристві мертвого поета
0Травень 23, 2014 від Галина Пагутяк
Нещодавно я здійснила сакральний жест: відвезла у село Гірське, що на Миколаївщині книжку “Гірчичне зерно”. Майже через тридцять років.У тій давній повісті наприкінці з”являється поет Олександер Козловський, що не дожив навіть до 22 років.Помер у сухотному шпиталі. Перед смертю, у 1898 році, він приніс Івану Франку свої вірші.Драма цього юнака, студента львівської Політехніки так вразила Франка, що він видав посмертну збірку Козловського “Мирти і кипариси” із власною передмовою. Мені пощастило ознайомитись з цією книжечкою в Дрогобицькому краєзнавчому музеї і я переписала звідти багато віршів.Той передрукований зшиток і досі в мене.Хроніка приреченої людини, чий талант вибухнув гарячково і згас, і якби не Франко, згас би без сліду. Олександер Козловський писав про смерть, іронізуючи, насміхаючись, плачучи.Усі відтінки почуттів – від страху до примирення.Бога замінила йому Смерть. Він розмовляв лише з нею.Хоч був сином священика із села Горуцького ( тепер Гірське).
Ось що він писав у листі до Івана Франка: “Для розуміння характеру стихів скажу Вам лиш, що я дуже нещаслива людина.Зараз же таки на вступі в житє грянув у мене удар долі, котрий на все вирив пятно на моїм успособленні. Мене страшно завела любов: у мене були хвилі, які ви так чудово прибрали “Зів”ялими листками”. Безнастанна грижа підтяла, здається, моє здоров”я, я захорував на сухоти, і от тепер від лікарів опущений і засуджений на смерть, вижидаю рокової хвилі, виливаючи від часу до часу на папір свої спомини і гадки.Не дивуйтесь, що вони такі сумовиті, дивовижні. Та ж мені тепер лежви двайцятка щойно минула, а тут кажуть: лаштуй, небоже, вози в далеку дорогу!”
Я приїхала у Гірське і наче знала куди йти: ноги самі мене привели до того місця, де колись народився майбутній поет.Кожен у селі, від найменшої дитини до старенької бабці, знав про Олександра Козловського, хоч той прожив тут лише 9 років свого життя.Це було так зворушливо. Я віддала книжку у школі вчительці, яка з такою любов”ю говорила про мертвого поета, що я навіть не сподівалась.Я запам”ятаю ці сумні світлі посмішки назавжди.Нехай Бог береже це шляхетне село!
А це кілька віршів Олександра Козловського, які ніхто з наших поетів не знає.
Нещасний
Нещасний, бідний, хто любив лиш тіло
і личко й очи. Все те смерть візьме.
Що так манило, в красоті ясніло,
цвило й блистіло – се вона вкраде.
Лиш той безпечний, хто душу любив,
знайде й по смерті те, що через смерть згубив.
(23 квітня 1896)
Моє “щось”
Кождий щось у світі має
чим він дихає,жиє,
що над все він величає,
що усім для нього є.
А як теє “щось” утратить,
то не має чим дихнуть,
лік нічого не порадить,
щось стискає, душить грудь.
А як більне вб”є такого,
зтьмиться світа весь покров,
остогидне все для нього…
( Мені видерли любов)
( 25 квітня 1896)
Минуло
Минули за годами годи,
найкрасшії годи:
сплинули як в річечці води,
неспинені води.
Я ждав, я чекав тебе, доле,
щасливая доле:
моє теж засієш чей поле,
оглянеш хоч поле.
Та дармо чекав тебе милу,
чекав тебе милу:
й не бачивши йду у могилу,
у зимну могилу…
( 17 червня 1896)
Kategoria Блог | Теги:
Напишіть відгук