Kанал RSS

Народна “політологія”

8

Лютий 1, 2017 від Галина Пагутяк

Цих людей завжди ігнорували, або ледь згадували.Вони ніколи не отримували нагород, про них не писали в газетах.У суспільній ієрархії вони займають останню  сходинку.Всі, хто може кепкує над неосвіченим затурканим сільським людом, що як за часів Гесіода садить усе вручну, працює тяжко «як чорна сіль».І при тому жваво цікавиться політикою і завжди влучно оцінює ситуацію в державі. Колективно радиться, за кого голосувати на виборах і вважає ганьбою для села голосувати за комуняк чи Януковича.(Йой, який встид селу, аж двоє проголосувало).Але рідко обирає собі нормального війта, та ще коли кандидата підтримує велика родина.Правда, це тому, що війт – то насправді не війт, а голова сільради, який не так слухає громаду, як районну адміністрацію.Властиво, усі диктатори вважали селян гноєм, який удобрює імперії, і протиставляли їх містянам.

У лютому 2014 року, перед самим розстрілом Майдану, я дізналась, що в моєму Урожі та інших карпатських селах оголосили тривогу.Передали, буцімто закарпатський «Беркут» буде прориватися через гори до Києва.Кілька людей було  на Майдані, а село возило туди вантажівки з харчами, і прилипало до телевізорів, переживаючи  ті драматичні події і заздрячи тихенько.А тут трапилась нагода палити шини і ночувати на морозі.Ціле село вийшло на роздоріжжя за мостом з вилами, битами чи просто дрючками , запалило багаття і зупиняло всі машини.На всіх була одна мисливська рушниця.З’явився і командир, що трохи знався на військовій справі.Постійно тримали зв’язок з сусідніми блокпостами.Прийшли навіть старенькі бабці з паличками. Я тоді вже місяць блокувала військову частину на Стрийській у Львові і пам’ятаю, як до нас приїжджали люди з віддалених районів – часто після нічної зміни.Продавці, робітники, пенсіонери.Скромні галичани, від яких в останню чергу сподівались героїзму.Сторонній людині видасться, що сільські блокпости 2014 року були наслідуванням Майдану у містах, але це не так.

Рівно сто років тому на наших землях була аналогічна ситуація.Із Борислава, відібравши у газдів коней, намагалися прорватися «батяри», аналог беркутівців.Так само через гори –до Львова.Не було тоді телефонів, однак з уст в уста передавалась інформація, і селяни на всіх дорогах облаштували засідки.Зброї тоді у 1915 році вистачало,бо довкола щойно відвирували бої. Брат моєї бабці Василь був війтом Урожа і колишнім фельдфебелем австрійської армії. Він добре тямив у військовій справі і порадив робити засідки на лісових дорогах, які тоді ще не позаростали.Люди його послухали і саме на такій дорозі аж в Урожі спіймали батярів, побили, а коней відібрали.У 2014 році ніхто цього вже не пам’ятав, але діяли аналогічно.Тоді ж почали створювати в гірських селах  загони самооборони.

Завдяки отій готовності зупинити ворога навіть голими руками, дії Української повстанської армії були такі  успішні.Сучасні підлітки, які  грають у футбол, вступають нині в ряди загонів самооборони.Хай не всюди, але в гірських селах  починає відроджуватись військова підготовка.Це ж  бойки зупинили свого часу монголо-татарів і ще в 30-х роках у нас влаштовували реконструкції цих битв.Наші села, які розташовані вздовж колишніх військових та торгових шляхів, заснували воїни. Можна стерти історичну пам’ять, але не можна стерти генетичну. Рабська кров ніколи не зрозуміє, як це вмирати за Батьківщину.Тому ми стаємо на коліна не перед російськими танками, а перед загиблими за Україну воїнами.Наші вороги розуміють, що нас можна знищити, але не можна перемогти.Попри сотні тисяч закатованих і вивезених у Сибір, галичани не здеградували.Їх можна використати, ошукати, але кров героїчних предків знову і знову змушуватиме до битви за честь і свободу, навіть якщо все здаватиметься безнадійним.Коли я розмовляю зі своїми земляками, я це відчуваю більше, ніж відчувала би у Львові, не кажучи вже про Київ. Вони хочуть перемоги нашої армії і проукраїнської влади.Вони відчувають рідну землю незмірно сильніше, ніж харизматичні політики чи боязкі інтелектуали, і чорне ніколи не стане для них сірим.Їм немає куди втікати.Вони віддають останню копійку, коли приїжджають волонтери збирати на фронт.Як і сто років тому.Не дай Боже відібрати у них землю, политу їхнім потом.Це буде кінець України – вони остання її опора, найвірніша і найнадійніша, попри всі вади, які так люблять перелічувати ті, хто шукає цивілізації в мегаполісах і в дріб’язковій тусні.Українське село, а не Донбас чи Крим, стане колись місцем останньої битви – отим біблійним Мегіддо.

 


8 comments »

  1. Зенон коментує:

    п.Андрію, Ви так авторитетно мене підтримали. Дякую.
    Добре, що пані Галина спонукає когось ворушити мізками. На те й пишуться блоги, відображаючи світосприйняття, погляд на подію, вчинок.
    Гадаю, що дальша дискусія стає алогічною.

  2. Андрiй коментує:

    Minimum pasionarnosti, takozh yak i maksymum yiyi, ne spryyaye protsvitannyu kultury. S. A. Yeremyeyeva, «Lektsiyi z istoriyi mystetstva», 1999 r

  3. Зенон коментує:

    Пане Андрію, у когось ще є ПАСІОНАРНІСТЬ.
    Не будемо скиглити! А, зрештою, як собі бажаєте.

  4. Андрiй коментує:

    “зенон”- це позивний панi пагутяк?

  5. Зенон коментує:

    Ваші риторичні запитання, самі знаєте, кому слід віднести. А що АТО – фронт, якби його не прозивати, факт очевидний. Не передьоргуйте, шановний: вдень же пишете, а не вночі.

  6. Зенон коментує:

    При такій темі не може бути інакше, як “занадто патетично”. І ніч тут ні при чому. Ви ж писали о 00.23,то що маємо подумати про Ваш спосіб мислення?
    На фронті завжди гинуть: одні,йдучи в атаку, отримують кулю в серце,спереду, інші,ті, що з інстинктом самозбереження, – в спину, це дезертири і панікери. У К.Симонова є сильний вірш про таке.

  7. Андрiй коментує:

    Занадто патетично. Невже можна вiрити в те, що в людини нема iнстинкту самозбереження i елементарного здорового глузду? Важкувато пишете, шановна письменко. Темно вiд цих думок. Ночами пишете?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *