Kанал RSS

Рейтинги замість культури

0

Листопад 17, 2018 від Галина Пагутяк

  Залишмо рейтинги політикам і найманим соціологам, культуру вони лише дискредитують. Вже років 15  в Україні лютує епідемія конкурсів, книжкових рейтингів, яка загострюється  наприкінці року, коли визначають найуспішніші книжки. Навіть поважні інституції, осколки радянських часів, Спілка письменників та Інститут літератури не змогли уникнути цього. Та хай би собі були, зрештою, щоб підтримати фізичне існування письменників,привести до вартісних книг ошалілого від  нахабного піару  читача. Але все це будується не на принципі ДОБРОЧЕСНОСТі й, авжеж, не на принципі ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. Як наслідок, маємо типи експертів, які: а) виконують роль весільних генералів, котрі ні на що не впливають; б)заробляють на тому гроші;в) не мають Читати більше »


100 років мовчання

1

Листопад 11, 2018 від Галина Пагутяк

  Ніхто вже нічого не скаже,бо нема кому. Є ще родинна арифметика, страшна як коржі з травою у переднівок. По маминій лінії  четверо чоловіків були в січових стрільцях. Один не повернувся, другий повернувся,щоб померти вдома,двоє повернулись. В Урожі насипали в 90-х роках символічну могилу. Там  мав би лежати Григорій Квятківський, син Михайла, 1886 року народження, чоловік Анастасії Басараб, дочки Івана,військовий лікар чи може фельдшер.  Я шукала його у списках, не знайшла, бо списки не повні. Григорій мав двох доньок-Євстахію і Анну. Від’жїджаючи  на війну, взяв у дружини золотий кульчик на згадку. Він захворів  під Вінницею на тиф і в приступі Читати більше »


Літературний бестіарій

0

Листопад 3, 2018 від Галина Пагутяк

У кожній літературі присутні  авторитети,аферисти, епігони,плагіатори, популісти,дилетанти, і просто вар’яти. Тільки в Україні перших трьох звірів називають постмодерністами, що дає змогу мобілізувати наступне покоління епігонів епігонів. Токсичною може виявитися будь-яка книга: «Страждання юного Вертера» спричинили хвилю самогубств по всій Європі. Літературні кумири викликають пандемію, справжню моровицю серед читачів, позбавляючи їх шансів розвинути літературний смак і  підрости. Гарних книг не багато,мільйонні наклади розбещують авторів. Еліта літературного бестіарію- авторитети і аферисти- неможливі без могутньої підтримки медіа, в Україні ще й  державних чиновників та політиків. За всім цим стоїть намагання зробити читачів маріонетками, а популярних письменників використати для поширення небезпечних ідеологічних вірусів. Письменникам Читати більше »


“Дикий” Захід: сутінки Добромиля

2

Жовтень 28, 2018 від Галина Пагутяк

Жага грошей перекреслює людяність. Де вона присутня – виникає байдужість до оточення, що  обертається врешті злочином проти Всесвіту. У цьому сучасні українці діють спільно з владою. Галичани – не виняток.Ї х легко підняти на Майдан,вони – палкі й експресивні, але все ще не можуть подолати відчуження перед тим,що їм належить по первородному праву: землею, водою, пам’ятками старовини. Вони не можуть оцінити того, що вартує, а тим більше зберегти його для нащадків. Півжиття гарувати,дороблятися, забувши про родину, і померти від виснаження у 50 років, так і не поживши у двоповерховій хаті. Наставити пам’ятників і занехаяти Народні доми й бібліотеки. Спалити прадідівську Читати більше »


«Дикий» Захід: « Я ще ся сам не доробив»

1

Жовтень 23, 2018 від Галина Пагутяк

    Нещодавно відомий письменник Михайло Слабошпицький  використав цікаве визначення стосовно ситуації в сучасній українській культурі  – ВАРВАРИЗАЦІЯ. На мою думку , тут більше пасує інше слово «деградація». Варвари мали власну культуру і ,завойовуючи  більш цивілізовану територію, змінювалися самі або йшли геть. Бо їм протистояла еліта,освічена і культурна. Коли сильніший народ завойовує слабший, то намагається знищити його культуру. Йде війна між цивілізаціями, які приблизно на одному рівні, і еліта під окупацією намагається вберегти  надбання, або  стає колаборантами. Суспільство породжує не варварів, а маргіналів, якщо останні приходять до влади., то еліта опиняється в гетто, звідки один вихід – капітуляція. На Сході Читати більше »


Смажені ребра Львова

2

Жовтень 16, 2018 від Галина Пагутяк

Не перший раз чую, що у теперішньому Львові нема культурної еліти. Вимовляють це по-різному: саркастично чи з болем. »А вона нам треба?» – позіхне совковий турист, якого цілком влаштовують «Криївка»,кишеня Захер-Мазоха, смажені ребра,львівські сирники і сходи на вежу Ратуші,і головне,що тут він відчуває себе трохи іноземцем, який збагачує  міську казну, важливою персоною. Зрештою,таких самих туристів повно по всьому світі:  скачуть галопом,бо подорожувати – це статусно. Але  тільки наш Львів для туристів,а не для львів’ян,які добре бачать,що  руйнують,аби збудувати,і в якому стані музеї ,та бібліотеки. Бо отці міста,тобто влада, мали б дбати про курку, яка несе золоті яйця, а не морити Читати більше »


Корисна наука від Германа Гессе

0

Жовтень 6, 2018 від Галина Пагутяк

  Мала нагоду прочитати збірку статей про книгу,написану Германом Гессе. Перша стаття ще 1901 року.Втім,можна й не дивитись  на рік написання, бо чимало думок дуже важливі й зараз. Якщо я висловлюю невдоволення з приводу того,як  проходить Україні( світі) літературний процес, то отримую у відповідь негатив і обструкцію. Хай -но спробують  спрямувати  гнів на таку шановану особу як Герман Гессе. Звісно, завжди знайдуться епатажні дилетанти, які вважатимуть, що Гессе переоцінили,Сервантеса також, а з Шевченка зробили міф… Однак кришталево чиста проза автора «Нарциса і Гольдмундв» та «Мандрівників на світ» дзвенить і сяє для тих,хто має бодай крихту літературного смаку. Поділюся думками як Читати більше »


“Лежу, мов мудрий лис, під папороті цвітом..”

3

Вересень 30, 2018 від Галина Пагутяк

  Є теми, які нецікаві загалу, але про які хочеться писати бодай на власному сайті. Коли я пишу про  якісь свої маленькі перемоги (не премії,не нові книги),а про розширення свідомості, і публікую це, то це зовсім не егоїзм чи самозамилування. І навіть не самореклама. Це означає, що я не збираюсь приєднуватись до армії популярних блогерів, які  намагаються сподобатися більшості. Мені все одно, прочитає мене 10 людей  чи 100. І чим менше, тим навіть ліпше. Менше людей виплесне у ноосферу свій негатив і роздратування. Позавчора я сиділа в Ілові на горі над язичницькою печерою і слухала шепіт давніх богів. Ще раніше Читати більше »


Мої придбанки на Форумі

0

Вересень 23, 2018 від Галина Пагутяк

  Звісно,мені цікаво,хто що придбав на Форумі, бо зразу видно, у кого понти, а хто відірвав від себе останню копійку. Бо українські мільйонери не купують книжки. І бідні люди – також. А середній клас знищено ще в зародку. Книги були б дешевші, якби з малих видавництв не дерли страшні гроші за участь у Форумі. Саме невеликі видавництва тягнуть на собі віз національної культури і вічно перебувають в зоні ризику. Про корупцію у видавничому бізнесі говорити зайве – вона всюди. Від продукції деяких видавництв я просто відверталася з цієї причини. Як і від укрсучліту і всього російського. Від  дорогих альбомів і Читати більше »


Почорнілі соняхи

1

Вересень 16, 2018 від Галина Пагутяк

  З одного боку до села підступає ріпак,з іншого – вже почорнілі соняхи. Ніби й добре, що не бур’яни, бо років з десять вони там росли. Але земля і так не дуже родюча, кам’янисті підгірські грунти, і великі фірми не обробляють їх,а визискують. Сьогодні тут, завтра там. Власне, в цьому головна біда України, джерело наших злиднів – занедбана земля. Досі не видані праці Сергія Подолинського,геніального вченого-економіста, який вважав землю альфою і омегою розвинутої цивілізації. Слова Фернана Броделя про те, що «історія цивілізації – це історія пшениці» теж забуті. В економічній науці досі домінує теорія Маркса. Втім, це тема великої розмови: Читати більше »