Kанал RSS

Хто не захищатиме Україну

1

Квітень 12, 2021 від Галина Пагутяк

  Як тільки московські орки підуть в наступ, наші круті пацани і чоловіки-підкаблучники рвонуть до Чехії та Польщі, як це було в 14-році.А інші – до Львова, до «бандерлогів».Патріотичні пані  у вишиванках чи капелюшках знайдуть безліч виправдань, щоб не пустити чоловіків і синів захищати Батьківщину, бо вони ніби «особливі», якийсь особливо цінний генетичний матеріал.Та ні, звичайні боягузи. Я знаю, хто не піде на війну. Оті шашличники, що засмічують ліси і парки щонеділі. Ті, хто палить суху траву і викидає на вулицю сміття з вікон чи через плоти. Ті, хто 30 років чекає, поки Україна наситить їх споживацькі захцянки. Ті, хто Читати більше »


Мовна атриція

1

Квітень 6, 2021 від Галина Пагутяк

  Лінгвістичний термін «атриція» практично не використовується українськими мовознавцями для пояснення шкоди двомовності .Значно частіше ми чуємо «мовна шизофренія», що аж ніяк не є науковим терміном. Та й шизофренія – це більше про паралельне існування двох чи кількох особистостей в одній свідомості,  які мають рівні права і жодна з них не домінує. Атриція натомість це руйнування однієї з мов в ситуації двомовності. Наприклад, рідна мова вступає в контакт з іноземною, і деградує. Чи навпаки: іноземна мова деградує при контакті з рідною. Атриція – безумовно, негативне явище, яке породжує суржик, право на існування якого ще недавно доводили окремі літератори, і яке Читати більше »


Дракула і жебраки зі смартфонами

2

Березень 27, 2021 від Галина Пагутяк

  Ото читаю собі «Повість про Дракулу», написану у 15 ст. і ніби нічого страшнішого не читала. Ренесанс, гуманізм, Леонардо і Рафаель – аякже. А також час, коли володар, державець повинен був бути мудрим і хитрим, особливо, після пандемії чуми, яка спустошила Європу й перетворила людей на здичавілих, безпринципних потвор. І тут  у країні, яку поневолили турками, з’являється воєвода Влад ІУ з династії Басараба. Той, хто саджає на палю, – Цепеш, член загадкового ордену Дракона – Дракула. Він з нечуваною жорстокістю розправляється з зовнішнім ворогом ( турками), зрадниками, колаборантами, злодіями, брехунами і розпусниками, врешті потрапляє до угорської в’язниці, переходить до Читати більше »


Книга Буття українців

2

Березень 9, 2021 від Галина Пагутяк

  Вчора я побачила червоний плакат з профілем Тараса Шевченка, почеплений на стовпі – «…добре вигострить сокиру.» І продовжила собі: «та й заходиться вже будить». Чи багато українців можуть це зробити? Прочитати наступний рядок Кобзаря. Ну, і вигострити сокиру також? Чи мають вони вдома «Кобзар»? Як правило, ті, хто має вдома Біблію, мають і Кобзар, і цитати з нього наче цвяшки в голові на кожен випадок життя. А є ще ті, хто здирає з нього кожух і шапку, бо їм не подобається не джентельменський прикид поета, вдягають його наче паперову ляльку в паперові вбрання. Ні, він не мужик, не хлоп, Читати більше »


Мовна культура

0

Березень 6, 2021 від Галина Пагутяк

  Глобалізована, урбанізована культура спілкування сучасних українців: Прівєт! Кльово! Тіпа, він сказав, а я, тіпа, сказала… Блін! Ні фіга собі! Круто! Бабки маєш? Чоткий пацан. Кльова тьолка. Та ти вообще офігіла! Офігезно. Стрьомно! То капєц! Пака! Дєрьовня! Відстала «шароварна» культура спілкування у бойківському селі Жукотин, повіт Турка.!934 рік. Газда  прийшов до газди в гості й віншує на прощання: Господу Богу хвала і людьом!Бисти ся так мали, як ся мают броди з ледами, полонини з травами і потоками, як ся мают криниці з водами і студні по селах і містах, і трактиєри як ся мают з кубасами і шинками, і з Читати більше »


У пеклі немає пророків

0

Лютий 27, 2021 від Галина Пагутяк

  (На мотив фільму «Озеро» (Сербія) Ми давно вже живемо у пеклі.  Час від часу хтось вигукує – “це дно!! або “ми ще не сягнули дна!”. Світ плиткий, а пекло має глибину, математично виміряну ще Данте. На самому споді сидять зрадники. Ті, кого можна купити, продають інших. Подивіться, скільки їх довкола -не лише в Україні. Ненажери, пияки, розпусники, брехуни, вбивці, злодії – такими їх зробили неписані і писані правила колективного існування. У пеклі не надто толерують лицемірів – тут уже нема потреби щось приховувати. Гроби поваплені, як сказав Григорій Сковорода, це все одно гроби. Жоден пам’ятник не прикриє гниль. Лицеміри Читати більше »


Українське небо

0

Лютий 21, 2021 від Галина Пагутяк

  Українцям потрібно відчувати під ногами українську землю і мати над собою українське небо. Тоді вони будуть розвиватися гармонійно. Будуть вродливі, здорові, розумні,забезпечені. Мова – то наше українське небо. Незбагненне, глибоке і прекрасне. Воно карає  і нагороджує. Воно над нами і в нас, воно між нами. Коли воно у нас чи між нами, ми не повинні його оскверняти, бо оскверняємо самі себе та інших. Коли воно над нами, ми не можемо нічого змінити, тільки закритись від нього, не бачити його, або шукати в ньому порятунку. Наші вороги-загарбники просто затуляли від нас небо, але супроти нього  теж безсилі. Вони оскверняли небо Читати більше »


Археологія мови

1

Лютий 13, 2021 від Галина Пагутяк

  Мене тішать мовні суперечки щодо вживання і написання слів, бо коли всі мовчать, то не знати якою мовою. Навіть якщо ті суперечки трохи жорстокі чи навіть брутальні. Усі вони мають, безперечно, політичний  та історичний контекст. Я теж маю що сказати на цю тему, не хіба «сам дурень». І прошу не кидати мене як того лиса у терновий кущ, бігме, я нічого поганого не хотіла. Я народилась і виросла на Бойківщині,маю філологічну освіту, отриману ще в радянських університетах, і пишу прозу. Мені колись подарували гарний великий нотатник і я вирішила використати його під словник мови свого села Уріж. Тобто стала Читати більше »


Атлантида.Враження.

0

Лютий 6, 2021 від Галина Пагутяк

  На початку війни, власне, вона ще тільки починалась, мені наснились безкраї поля пшениці на Донбасі, де поміж зрілим колоссям пробігали житні вовки. То було видиво далекого майбутнього, і кожен наступний рік війни віддаляє  нас від нього. У 2025 році, можливо, не буде навіть того, що ми бачимо у фільмі «Атлантида» режисера Валентина Васяновича: звільненої, але затруєної знелюднілої землі, де працюють сапери і пошукові команди «Чорного тюльпана». В Україні є вже зони, як у «Сталкері» – Чорнобиль, Донбас, частково – зневоднений Крим, і можуть з’явитися ще, про що нагадує нам невідомий, бо не розпіарений, роман Олексія Ганзенка «Курява». Війна пожирає Читати більше »


Покоління куплених дипломів

2

Січень 30, 2021 від Галина Пагутяк

  Зміна поколінь – це те, чого не можна уникнути, об’єктивна реальність. І ось надходить час покоління куплених дипломів, перші квіточки наразі. Корабель дурнів із обкуреним стерничим вирушає у путь. Читайте Себастіяна Бранта, який написав поему «Корабель дурнів», ще у 15 столітті .Гарний навігатор для століття 21-го. І поему Івана Мазепи «Корабель і Стерничий» також, 18 ст. Принаймні, будете знати, що не завжди  правильний Стерничий може усунути  обкуреного і п’яного попередника, коли в нього немає команди, здатної діяти рішуче. І є покоління батьків, тих, які купили дипломи наступному поколінню, а самі вступили у виші за гроші чи по блату. Діти, Читати більше »